Kompromis bez Nicei
Kompromis bez Nicei
Szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz podczas rozmowy z premierem Slowacji Mikulaszem Dzurindą
(C) AP
Polska ostatecznie zrezygnowała wczoraj z obrony nicejskiego systemu głosowania w Radzie UE, zgadzając się, aby konstytucja Unii zawierała system podwójnej większości przy przyjmowaniu prawa europejskiego. Szef naszej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz zastrzegł jednak w Brukseli, że musi on zostać tak zmodyfikowany, aby nasz kraj zachował możliwie duże wpływy we Wspólnocie.
Na kilka godzin przed szczytem unijnych przywódców w Brukseli polski minister przyłączył się do spotkania przywódców grupy wyszehradzkiej z szefami rządów państw Beneluksu, aby ustalić wspólne stanowisko w negocjacjach nad unijną konstytucją. Holandia, Belgia i Luksemburg należą do krajów forsujących możliwie daleko posuniętą integrację. - Zgodziliśmy się, że kompromis w sprawie systemu głosowania w Radzie Unii będzie polegał na podwójnej większości - ogłosił po rozmowach wyraźnie zadowolony premier Belgii Guy Verhofstadt.
Pytany po spotkaniu Cimoszewicz przyznał po angielsku, że "Polska nie wyklucza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta