Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocarstwo terrorystyczne

26 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | SK

Dla przeciwstawienia się zamachom trzeba strategii aktywnych działań uprzedzających

Mocarstwo terrorystyczne

STANISŁAW KOZIEJ

Gwałtowna erupcja terroryzmu międzynarodowego jest w pewnej mierze następstwem rozpadu dwubiegunowego systemu bezpieczeństwa globalnego z czasów zimnej wojny. Kanalizowane wtedy w ramach strategicznej konfrontacji dwóch bloków zjawisko terroryzmu usamodzielniło się.

Organizacje terrorystyczne gwałtownie rozwinęły swoją aktywność i stały się samodzielnymi graczami strategicznymi na arenie międzynarodowej. Temu procesowi sprzyjała rewolucja informacyjna i globalizacja, ułatwiając dostęp do skutecznych środków i potęgując, zwłaszcza w odbiorze publicznym, skutki działań terrorystycznych do rozmiarów globalnych. W tych sprzyjających dla terroryzmu warunkach powstała międzynarodowa sieć współpracujących ze sobą organizacji terrorystycznych, powiązanych wspólnotą lub co najmniej podobieństwem celów.

Nietypowe środki przemocy

11 września 2001 roku, a chyba w jeszcze większym stopniu uderzenie terrorystyczne w Madrycie, 11 marca tego roku, pokazują, jak wielkim strategicznym zagrożeniem jest współczesny terroryzm...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3187

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament