Mocarstwo terrorystyczne
Mocarstwo terrorystyczne
STANISŁAW KOZIEJ
Gwałtowna erupcja terroryzmu międzynarodowego jest w pewnej mierze następstwem rozpadu dwubiegunowego systemu bezpieczeństwa globalnego z czasów zimnej wojny. Kanalizowane wtedy w ramach strategicznej konfrontacji dwóch bloków zjawisko terroryzmu usamodzielniło się.
Organizacje terrorystyczne gwałtownie rozwinęły swoją aktywność i stały się samodzielnymi graczami strategicznymi na arenie międzynarodowej. Temu procesowi sprzyjała rewolucja informacyjna i globalizacja, ułatwiając dostęp do skutecznych środków i potęgując, zwłaszcza w odbiorze publicznym, skutki działań terrorystycznych do rozmiarów globalnych. W tych sprzyjających dla terroryzmu warunkach powstała międzynarodowa sieć współpracujących ze sobą organizacji terrorystycznych, powiązanych wspólnotą lub co najmniej podobieństwem celów.
Nietypowe środki przemocy
11 września 2001 roku, a chyba w jeszcze większym stopniu uderzenie terrorystyczne w Madrycie, 11 marca tego roku, pokazują, jak wielkim strategicznym zagrożeniem jest współczesny terroryzm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta