Pecety krajów Europy - łączcie się!
Pecety krajów Europy - łączcie się!
ŁUKASZ KANIEWSKI
Już niedługo naukowcy polscy korzystać będą z nowej, potężnej machiny obliczeniowej - dysponującej 10-krotnie większą liczbą procesorów niż najszybszy dziś superkomputer. Machina ta będzie np. potrafiła bardzo szybko przewidzieć rozwój sytuacji podczas zagrożenia powodzią. Nie będzie to jednak nowy, szybszy superkomputer, ale rozproszona po całej Europie sieć obliczeniowa EGEE. W konstrukcji tej sieci biorą też udział Polacy.
Europejska sieć obliczeniowa jest zastosowaniem robiącej ostatnio wielką furorę tzw. rozproszonej technologii obliczeniowej, noszącej angielską nazwę Grid Computing. Idea tej technologii jest bardzo prosta. Polega na tym, że zamiast używać do skomplikowanych obliczeń superkomputera, który jest maszyną drogą, dużą, wymagającą odpowiedniego chłodzenia i specjalistycznej obsługi, można wykorzystać normalne pecety - wystarczy ich po prostu zgromadzić odpowiednio dużo. Pecety połączyć trzeba odpowiednio szybkimi łączami w sieć oraz napisać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta