Dobre imię, ale nie to
Dobre imię, ale nie to
Książka Złakowskiego, która, zdaniem sądu, "poderwała zaufanie do środowiska sędziowskiego i naruszyła autorytet wymiaru sprawiedliwości" ukazała się w nakładzie 600 egzemplarzy.
FOT. JAKUB DOBRZYŃSKI
IWONA TRUSEWICZ
Opierając się na podziemnej gazetce dziennikarz Zenon Złakowski pomylił imię sędzi i sprawę sądową z okresu stanu wojennego. Co zrobił sąd? Skazał go na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu i obarczył odpowiedzialnością za naruszenie autorytetu wymiaru sprawiedliwości.
Zenon Złakowski to długoletni dziennikarz Radia Olsztyn. Od początku aktywnie działał w "Solidarności". Odszedł z radia w stanie wojennym.
Trzy lata przed emeryturą Złakowski wrócił na etat do rozgłośni. W tym czasie gromadził materiały do książki opisującej historię olsztyńskiej "S". W 2001 r. ukazała się "ÇSolidarnośćČ olsztyńska w stanie wojennym i w latach następnych (1981 - 1989)".
Emerytowana sędzina Małgorzata Jurczyńska w latach osiemdziesiątych orzekała w Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Jej mąż Adam Jurczyński sądził w dwóch najgłośniejszych sprawach lat osiemdziesiątych w Olsztynie. Oskarżeni w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta