Prawa dłużnika przechodzą na wierzyciela
Prawa dłużnika przechodzą na wierzyciela
Kodeks postępowania cywilnego
KRZYSZTOF SKAWIAŃCZYK
Zajęcie akcji, czyli zabezpieczenie roszczeń, pozbawia akcjonariusza-dłużnika możliwości wykonywania praw korporacyjnych, które stają się uprawnieniem wierzyciela.
W praktyce obrotu prawnego nierzadko dochodzi do zajęcia akcji w celu zabezpieczenia roszczeń wierzyciela. Może to nastąpić w toku postępowania cywilnego lub karnego. W postępowaniu karnym postanowienie o zabezpieczeniu wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator. Znaczenie i konsekwencje prawne zajęcia akcji w obu postępowaniach są podobne. Poza samym skutkiem, tj. zabezpieczeniem roszczeń, zajęcie akcji oddziałuje także na sferę uprawnień korporacyjnych akcjonariusza. I właśnie ta kwestia, a w szczególności to, czy mimo zajęcia akcji akcjonariusz może wykonywać z nich prawo głosu, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień.
Dwa poglądy
W dyskusji nad odpowiedzią na tak postawione pytanie skrystalizowały się dwa poglądy.
Wedle pierwszego zajęte zostają same prawa majątkowe płynące z akcji, co nie narusza praw korporacyjnych akcjonariusza, w tym prawa głosu. Zajęciem objęte są te świadczenia, do których na skutek zdarzeń konkretyzujących prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta