W słowach wydać trudno...
W słowach wydać trudno...
Pocztówka "Wesołego Alleluja", reprodukcja obrazu B. Rychter-Janowskiej
Janusz R. Kowalczyk
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w chrześcijańskim roku liturgicznym, upamiętniające zmartwychwstania Chrystusa.
Termin obchodzenia święta ustalono w 325 r. na soborze nicejskim, nawiązując do żydowskiego święta Pesach (Pascha), na pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, czyli między 22 marca a 25 kwietnia. Chrześcijaństwo wyparło wiele pogańskich świąt wiosennych, często zachowując ich charakter, lecz nadając im odmienną symbolikę.
Pogrzeb żuru i śledzia
Wielkanoc poprzedza wielki czterdziestodniowy post, którego siedem ostatnich dni zwie się Wielkim Tygodniem. Umartwianie ciała ma sprzyjać porządkowaniu własnego wnętrza, jak też porządkowaniu domów i obejść.
Koniec długiego postu dawał młodzieży możliwość zemsty na uprzykrzonym żurze i śledziu. Ks. Jędrzej Kitowicz barwnie pokazał ów ceremoniał w swoim "Opisie obyczajów za panowania Augusta III": "W Piątek Wielki wieczorem albo w sobotę rano drużyna dworska przy małych dworach, uwiązawszy śledzia na długim i grubym powrozie, do którego był nicią cienką przyczepiony, wieszała nad drogą na suchej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta