Centrum Galaktyki coraz lepiej znane
Centrum Galaktyki coraz lepiej znane
Sagittarius A* w promieniach rentgenowskich, widziany przez kosmiczne obserwatorium Chandra (NASA/CXC/MIT/F.K. Baganoff et al.)
Spoglądając na spokojne niebo nie domyślamy się nawet, że wraz z całym Układem Słonecznym okrążamy supermasywną czarną dziurę, znajdującą się w centrum Galaktyki. Choć jej rozmiary nie są jeszcze dokładnie poznane, niedawne pomiary wykazały, że ten ponad cztery miliony razy cięższy od Słońca obiekt z łatwością zmieściłby się wewnątrz ziemskiej orbity.
Trzydzieści lat temu, w 1974 roku, w widocznym również na polskim niebie gwiazdozbiorze Strzelca wykryto tajemniczy obiekt, wysyłający silne fale radiowe. Źródło, obserwowane później również w paśmie rentgenowskim, otrzymało nazwę Sagittarius A* (w skrócie Sgr A*). Wkrótce dowiedziono, że właśnie ten obiekt znajduje się dokładnie w środku Drogi Mlecznej. To wokół niego obraca się nasza Galaktyka. Układ Słoneczny, a wraz z nim Ziemia, dokonuje pełnego obrotu wokół tego centrum w ciągu 226 milionów lat. Czym jest tajemniczy Sagittarius A*, który rządzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta