Pisarstwo z głębin uczuć
Pisarstwo z głębin uczuć
Pierwsza biografia Virginii Woolfa napisana przez jej siostrzeńca - Quentina Bellaa po 32 latach doczekała się przekładu na język polski. Późnoa ale w sprzyjającym momenciea na fali zainteresowania autorką "Pani Dalloway"a wywołanej powieścią "Godziny" Michaela Cunninghama i filmem nakręconym na jej podstawie przez Stephena Dadry'ego.
Oczywiściea książki Virginii Woolf znane były w Polscea cenione przez koneserów literatury angielskiej (bynajmniej nie wszystkich)a przez szeroką publiczność czytelniczą jakby mniej. W potocznej świadomości jej nazwisko kojarzone było z "Kto się boi Virginii Woolf"a sztuką Edwarda Albee i filmem z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Z pisarką zmarłą samobójczą śmiercią w 1941 r. dzieła te nie miały nic wspólnego.
Z ducha pisarstwa Virginii Woolfa jak i w dużej mierze z jej biografiia wzięły się natomiast "Godziny" (taki był tytuł roboczy "Pani Dalloway") Cunninghamaa z całym swym niepokojema dotykiem obłędua wyraźnym podtekstem homoseksualnym. Z feminizmema będącym naturalną reakcją na utrwalony w tradycji patriarchata na dominację mężczyzn w nowoczesnym świecie - niczym nieuzasadnionąa wręcz anachroniczną.
Defensywna panika
Korzenie Virginii Woolf...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta