Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategie obronne i zaczepne

07 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | JA

Nie wolno przeciwstawiać się Lepperowi przez przypodobanie się jego elektoratowi

Strategie obronne i zaczepne

JANUSZ A. MAJCHEREK

Niektóre ze sposobów powstrzymania lepperiady, proponowane przez polityków i komentatorów zaniepokojonych jej ofensywą, zmierzają do udobruchania elektoratu Samoobrony. Ma to się stać dzięki zaspokojeniu oczekiwań zwolenników Leppera. Tym samym zwolennicy takiego radzenia sobie z Samoobroną wpadają w pułapkę: gotowi są realizować te zamierzenia Leppera, przed którymi niby pragną uratować kraj. To chybione propozycje. Lepperiadzie trzeba się przeciwstawić otwarcie i śmiało, a nie przez przejmowanie chyłkiem jej postulatów.

Sukcesy sondażowe Samoobrony zwróciły uwagę na wstydliwy aspekt społeczny lepperiady: ma ona wielomilionowe rzesze bezkrytycznych, omamionych sympatyków. Pokonanie Leppera w demokratycznej rywalizacji wymaga pozbawienia go zwolenników. Propozycje dokonania tego są jednak skrajnie rozbieżne.

Lepperiada bez Leppera

Jedna zmierza de facto do spełnienia oczekiwań, czy raczej żądań, elektoratu Samoobrony. Opiera się na sugestii lub wprost...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3197

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament