Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W chórze i poza chórem

17 kwietnia 2004 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

TWÓRCY KULTURY W PRL

W chórze i poza chórem

KRZYSZTOF MASŁOŃ

Tadeusz Łomnicki i Andrzej Łapicki w pochodzie pierwszomajowym, Warszawa 1980 r.

Fot. ADM / CAF - ZBIGNIEW MATUSZEWSKI

Po ćwierć wieku, jaki minął od dekady gierkowskiej, coraz częściej słyszy się, że dla kultury polskiej był to czas wyjątkowo pomyślny. I wcale nie powtarzają takich opinii klinicznie niezdolni byli pezetpeerowscy czynownicy, ale luminarze kultury, zwykle znani z działalności opozycyjnej, w mniejszym lub większym stopniu - antykomunistycznej. Tyle że późniejszej.

Kluczowymi dla określenia postaw twórców wobec systemu PRL były jednak lata 1975 - 1980, bardzo ważne dla rozwoju sytuacji politycznej w Polsce, czas powstania zorganizowanej opozycji demokratycznej, a w konsekwencji - "Solidarności".

Nic dziwnego, że Andrzej Krajewski, historyk często publikujący w "Plusie Minusie", zainteresował się właśnie drugą połową epoki Gierka, rzetelnie przedstawiając jej obraz, powstały na podstawie archiwaliów, wydawnictw cenzurowanych i drugoobiegowych, prasy i literatury. W rezultacie otrzymaliśmy ogromnych rozmiarów pracę, prezentującą zarówno zakres kontroli państwa nad środowiskami twórczymi, jak i udział twórców w oficjalnym życiu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3205

Spis treści
Zamów abonament