Pod presją czasu
Pod presją czasu
- Komentarz : W czyich rękach Orlen
Przedstawiciele polskiego rządu zapowiedzieli, że do końca kwietnia nie podejmą decyzji o ewentualnej fuzji PKN Orlen z węgierską spółką MOL. Tymczasem jeżeli odpowiednia umowa między zarządami obu koncernów nie zostanie podpisana przed 1 maja, wówczas do połączenia potrzebna będzie zgoda Brukseli, która może postawić tak trudne warunki, że do fuzji nie dojdzie.
Podczas czwartkowej debaty w Sejmie minister skarbu Zbigniew Kaniewski zapewnił posłów, że do końca kwietnia nie podejmie żadnej kluczowej decyzji w sprawie największej polskiej spółki paliwowej PKN Orlen. Chodzi tu głównie o planowaną fuzję z węgierskim MOL. Jan Kulczyk, jeden z głównych udziałowców Orlenu, uważa, że bardzo prawdopodobne jest, iż Komisja Europejska, która będzie musiała po 1 maja zaakceptować fuzję, postawi tak trudne warunki, że węgierski partner Orlenu nie zgodzi się na nie.
Ważne jest, by przed 1 maja została podpisana umowa o rozpoczęciu fuzji między zarządami obu firm. Potem proces fuzji (np uzyskiwanie zgody akcjonariuszy obu firm, wyceny itp.) mógłby trwać nawet dwa lata. Żeby jednak doszło do podpisania umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta