Dwa światy w gospodarce
Dwa światy w gospodarce
Średni roczny wzrost wydajności pracy i płac realnych
Niektóre wskaźniki rozwoju gospodarki polskiej
Inwestycje i środki trwałe
PAWEŁ GLIKMAN
Podczas trwającej już prawie piętnaście lat transformacji znacznie powiększył się jej potencjał wytwórczy polskiej gospodarki, a ostatnio ponownie pojawiło się w niej ożywienie. Utrzymanie tendencji wzrostowych wymaga jednak przyspieszenia popytu wewnętrznego, zwłaszcza zaś popytu inwestycyjnego ze strony firm prywatnych. Tylko pod tym warunkiem można mieć nadzieję, że korzystny zwrot w gospodarce nie okaże się efemerydą.
W gospodarce transformującej się istnieją dwa światy - sektor publiczny i prywatny. Udział sektora publicznego w tworzeniu wartości dodanej brutto w gospodarce polskiej maleje (w 2002 roku wynosił 24,7 proc.), kierując się zatem jedynie tym wskaźnikiem można by sądzić, że proces transformacji dobiega u nas końca. Nawet w rozwiniętych krajach o gospodarce rynkowej sektor państwowy tworzy przecież 10 - 15 proc. PKB. Jednak na ten sektor przypada u nas około 1/3 nakładów inwestycyjnych (31,8 proc. w 2002 r.), poza tym dysponuje on niemal połową wartości brutto środków trwałych (44,8 proc. w 2002 r.).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta