Najpierw potwierdź swoją wiarygodność, Austriacy dzielą się zyskiem
Austriacy dzielą się zyskiem
USA Bez dokumentu Social Security ulokowanie pieniędzy w banku lub innej instytucji finansowej nie jest możliwe
Najpierw potwierdź swoją wiarygodność
Po 11 września 2001 r. w Stanach Zjednoczonych wielką wagę przywiązuje się do sprawdzania legalności wszelkich operacji finansowych. Człowiek bez numeru Social Security, odpowiednika naszego NIP, nie założy legalnie lokaty w banku, nie kupi obligacji, akcji ani jednostek uczestnictwa w funduszach. Oprocentowanie lokat i obligacji nie jest wysokie, w kilkuletnim okresie oszczędzania wynosi około 3 proc.
Przeciętny Polak, przebywając w USA, nie może legalnie inwestować na tamtejszym rynku finansowym. Podstawowe pytanie, z jakim się spotka przy zawieraniu umów z bankami oraz instytucjami finansowymi, będzie brzmiało: czy masz numer Social Security. To odpowiednik polskiego NIP (indentyfikatora podatkowego). Jego posiadanie związane jest z koniecznością płacenia podatku od zysków z inwestycji, jaki wszyscy obywatele kraju muszą uiścić do 15 kwietnia każdego roku.
Identyfikator w postaci numeru Social Security potwierdza także wiarygodność osoby, co jest niezwykle ważne po 11 września 2001 roku. Od tego czasu sytuacja mieszkańców USA niebędących obywatelami tego kraju skomplikowała się. Prezydent George W. Bush już 45 dni po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta