Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjście jest tylko jedno: zmiana konstytucji

27 maja 2004 | Prawo | SH

Unia Europejska Prawo wspólnotowe przed ustawą zasadniczą

Wyjście jest tylko jedno: zmiana konstytucji

STEFAN HAMBURA

Pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad konstytucjami państw członkowskich Unii Europejskiej nie wprowadzi dopiero Traktat Konstytucyjny dla Europy. Ono już funkcjonuje jako norma pisana.

Jedną z podstawowych zasad prawa wspólnotowego jest zasada pierwszeństwa, co oznacza, że w razie rozbieżności normy wspólnotowej i krajowej regulującej ten sam przedmiot, zastosowanie znajduje ta pierwsza. Celem tej zasady jest ujednolicenie skutków prawa wspólnotowego we wszystkich państwach członkowskich.

W polskiej doktrynie pokutuje przekonanie, że kwestia wzajemnych relacji między prawem wspólnotowym a krajowym ciągle jeszcze nie została rozstrzygnięta. Za pierwszą próbę skodyfikowania zasady pierwszeństwa prawa wspólnotowego uznaje się art. 10 ust. 1 przygotowywanego projektu traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy (dalej: traktat konstytucyjny). W rzeczywistości podporządkowanie prawa wewnętrznego prawu wspólnotowemu potwierdza już od 1997 r. protokół w sprawie stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności załączony do traktatu amsterdamskiego.

Początki w orzecznictwie

Zawiązanie pod koniec lat 50. XX w. trzech wspólnot europejskich stworzyło nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3237

Spis treści
Zamów abonament