Wyjście jest tylko jedno: zmiana konstytucji
Wyjście jest tylko jedno: zmiana konstytucji
STEFAN HAMBURA
Pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad konstytucjami państw członkowskich Unii Europejskiej nie wprowadzi dopiero Traktat Konstytucyjny dla Europy. Ono już funkcjonuje jako norma pisana.
Jedną z podstawowych zasad prawa wspólnotowego jest zasada pierwszeństwa, co oznacza, że w razie rozbieżności normy wspólnotowej i krajowej regulującej ten sam przedmiot, zastosowanie znajduje ta pierwsza. Celem tej zasady jest ujednolicenie skutków prawa wspólnotowego we wszystkich państwach członkowskich.
W polskiej doktrynie pokutuje przekonanie, że kwestia wzajemnych relacji między prawem wspólnotowym a krajowym ciągle jeszcze nie została rozstrzygnięta. Za pierwszą próbę skodyfikowania zasady pierwszeństwa prawa wspólnotowego uznaje się art. 10 ust. 1 przygotowywanego projektu traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy (dalej: traktat konstytucyjny). W rzeczywistości podporządkowanie prawa wewnętrznego prawu wspólnotowemu potwierdza już od 1997 r. protokół w sprawie stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności załączony do traktatu amsterdamskiego.
Początki w orzecznictwie
Zawiązanie pod koniec lat 50. XX w. trzech wspólnot europejskich stworzyło nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta