Indeks na dwudziestu
"Rzeczpospolita" sprawdziła, ilu jest chętnych na studia
Najtrudniej w tym roku będzie się dostać na iberystykę, japonistykę i anglistykę - W Łodzi do łask wraca rosyjski - Tradycyjnie wielu chętnych chce się uczyć informatyki, ekonomii, psychologii, socjologii, prawa
Indeks na dwudziestu
Ponad 535 tysięcy miejsc czeka na studentów na uczelniach państwowych i niepaństwowych zamierzających podjąć naukę w październiku. Uczelnie państwowe przygotowały - na studiach dziennych, zaocznych, wieczorowych i eksternistycznych - około 315 tysięcy indeksów. O około 7 tysięcy więcej niż w zeszłym roku. Na uczelniach niepaństwowych może studiować prawie 220 tysięcy absolwentów szkół średnich.
Wyraźnie mniej osób na studia bezpłatne przyjmą uniwersytety. Natomiast uczelnie niepaństwowe przyjmą więcej słuchaczy. Rok temu na studia dzienne przyjęto tam niespełna 40 tysięcy studentów. Obecnie liczba ta wzrośnie ponaddwukrotnie - do prawie 90 tys.
Języki bardzo modne
Najwięcej kandydatów jak zwykle stara się dostać na uniwersytety. Na najbardziej obleganych kierunkach o jeden indeks ubiega się nawet ponad dwudziestu kandydatów. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim najtrudniej dostać się na - iberystykę 23,4 osoby na miejsce, - informatykę - 22,8 - japonistykę - 21,3, - socjologię - 17,7, -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta