Mizantrop z Borzęcina
Mizantrop z Borzęcina
Sławomir Mrożek
Jan Błoński
(c) WL
KRZYSZTOF MASŁOŃ
Ta korespondencja ma swoją historię, a i legendę. Wybór listów Sławomira Mrożka do Jana Błońskiego ukazał się na początku lat 90. w krakowskim "NaGłosie", ku wyraźnemu niezadowoleniu twórcy "Emigrantów". Dlaczego Mrożek sprzeciwiał się tej publikacji? Zapewne z tego powodu, że jak żaden chyba polski pisarz nie tylko chronił prywatność, ale w ogóle bardzo niechętnie upubliczniał swoje poglądy. W zasadzie nie udzielał wywiadów, nie opowiadał o życiu, "nie bratał się - pisze Tadeusz Nyczek we wstępie do wydanych teraz "Listów 1963 - 1996" - nie zwierzał, nie narzekał, nie cierpiał, nie grzmiał, nie stawał na stanowisku, wolał nie być przykładem".
W celach turystycznych
To paradoksalne, ale do niedawna nie znaliśmy nawet dobrze życiorysu autora "Tanga". Cóż dopiero mówić o jego autoportrecie duchowym! Dopiero przed rokiem w pierwszym tomie "Variów" ("Życie i inne okoliczności") ukazał się w całości po polsku, napisany przez niego w języku angielskim na prośbę zachodniego wydawcy leksykonu pisarzy, autobiograficzny "Mój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta