Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mizantrop z Borzęcina

17 czerwca 2004 | Kultura | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Korespondencja Sławomira Mrożka i Jana Błońskiego

Mizantrop z Borzęcina

Sławomir Mrożek

Jan Błoński

(c) WL

KRZYSZTOF MASŁOŃ

Ta korespondencja ma swoją historię, a i legendę. Wybór listów Sławomira Mrożka do Jana Błońskiego ukazał się na początku lat 90. w krakowskim "NaGłosie", ku wyraźnemu niezadowoleniu twórcy "Emigrantów". Dlaczego Mrożek sprzeciwiał się tej publikacji? Zapewne z tego powodu, że jak żaden chyba polski pisarz nie tylko chronił prywatność, ale w ogóle bardzo niechętnie upubliczniał swoje poglądy. W zasadzie nie udzielał wywiadów, nie opowiadał o życiu, "nie bratał się - pisze Tadeusz Nyczek we wstępie do wydanych teraz "Listów 1963 - 1996" - nie zwierzał, nie narzekał, nie cierpiał, nie grzmiał, nie stawał na stanowisku, wolał nie być przykładem".

W celach turystycznych

To paradoksalne, ale do niedawna nie znaliśmy nawet dobrze życiorysu autora "Tanga". Cóż dopiero mówić o jego autoportrecie duchowym! Dopiero przed rokiem w pierwszym tomie "Variów" ("Życie i inne okoliczności") ukazał się w całości po polsku, napisany przez niego w języku angielskim na prośbę zachodniego wydawcy leksykonu pisarzy, autobiograficzny "Mój...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3254

Spis treści
Zamów abonament