Prawa dłużnika jednak przechodzą
Prawa dłużnika jednak przechodzą
KRZYSZTOF SKAWIAŃCZYK
Należy podtrzymać tezę, że zajęcie akcji w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym prowadzi do nabycia przez wierzyciela wszystkich uprawnień z niej wynikających. Chyba że w postępowaniu zabezpieczającym sąd - mając na względzie cel zabezpieczenia - ograniczy uprawnienia wierzyciela przez wskazanie sposobu i zakresu wykonywania uprawnień korporacyjnych.
Polemiczny artykuł dr. Marka Michalskiego "Wierzyciel nie nabywa uprawnień akcjonariusza" ("Rz" z 7 maja) stanowi prezentację stanowiska przeciwstawiającego się wywodom oraz wnioskom zamieszczonym w moim artykule "Prawa dłużnika przechodzą na wierzyciela" ("Rz" z 2 kwietnia). Wyrażono tam pogląd, że zajęcie akcji w postępowaniu zabezpieczającym prowadzi do nabycia uprawnień z akcji przez wierzyciela, w rezultacie czego akcjonariusz-dłużnik nie może wykonywać prawa głosu z tych akcji. Podjęta przez Marka Michalskiego polemika dowodzi, że rozwiązanie tego problemu ma dla praktyki obrotu duże znaczenie i potwierdza dyskusyjny charakter rozważanego zagadnienia prawnego.
Legitymacja z akcji
Poza sporem pozostaje konkluzja, że gdy chodzi o egzekucję z praw udziałowych, w tym z akcji, przeprowadza się ją na podstawie przepisów, do których sięga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta