Uszanować wiarę obywateli
Uszanować wiarę obywateli
JOSEPH WEILER
postępowych liberalnych kręgach postulat zamieszczenia w preambule do konstytucji Unii Europejskiej odwołania do Boga i "chrześcijańskich korzeni" Europy spotyka się z szyderstwem albo wręcz z pogardą. Argumentuje się, że takie przywołanie nie mieści się we wspólnej dla Europy konstytucyjnej tradycji neutralności państwa w sprawach religii i że naruszałoby polityczne zobowiązania Europy w zakresie tolerancyjności i wielowyznaniowego społeczeństwa. Tymczasem jest zupełnie inaczej: odwołanie się do Boga jest dozwolone konstytucyjnie i niezbędne politycznie.
Konstytucje narodów europejskich cechuje bogactwo. Zgodnie z europejską konwencją praw człowieka wszystkich członków UE wiąże, w sferze prawa konstytucyjnego, zasada "agnostycznego lub bezstronnego państwa", gwarantującego zarówno wolność wyznania, jak i wolność od religii. Pod tym względem Europa jest jednorodna, nawet jeśli w pewnych obszarach "z pogranicza" - takich jak noszenie w szkole nakryć głowy o religijnej symbolice, czy obecność krzyży -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta