Fatalne skutki błędnych prognoz
Fatalne skutki błędnych prognoz
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
Gospodarka, budżet i polityka pieniężna
BOGUSŁAW GRABOWSKI
Od prawie roku najbardziej widoczną cechą sytuacji makroekonomicznej jest to, że ciągle zaskakuje ona zarówno obserwatorów, jak i - co bardziej niepokojące - twórców polityki fiskalnej i pieniężnej. W efekcie wstrzymują się oni z podjęciem decyzji, które są niezbędne. A odłożenie ich w czasie może mieć fatalne skutki dla wzrostu gospodarczego w przyszłości.
Tempo wzrostu gospodarczego, produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej oraz płac było i jest znacznie wyższe od uprzednich prognoz. W ostatnich miesiącach podobna rozbieżność dotyczy również tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, cen produkcji sprzedanej oraz poziomu deficytu obrotów bieżących.
Jeśli popełnia się błąd w prognozie, racjonalnym zachowaniem byłaby rewizja własnego obrazu sytuacji makroekonomicznej (żeby błąd nie nabrał charakteru systematycznego) i dostosowanie do tego swoich decyzji. Analitycy i uczestnicy rynków finansowych, powoli, z opóźnieniem, uporczywie trzymając się nieuzasadnionej doświadczeniem nadziei na jakieś pozytywne zmiany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta