Konstytucja dla Europy
Konstytucja dla Europy
- Komentarz: Daleko idący kompromis
- Zasady głosowania w UE
- Premier Belka zadowolony z kompromisu
(C) AFP
Unia Europejska ma pierwszą w swoich dziejach konstytucję. Kompromis osiągnięto w piątek wieczorem, po długich bojach i targach dyplomatycznych. Premier Marek Belka walczył do końca o pozycję Polski w Unii. Przyjęta wersja konstytucji upraszcza system głosowania, zawiera zapis zmuszający do osiągania kompromisów w trudnych sprawach, nie ma w niej natomiast, wbrew postulatom Polski, odwołania do tradycji chrześcijańskich.
Premier Belka przyjął kompromis, który - w stosunku do rozwiązań z Nicei - osłabia wpływ Polski na decyzje podejmowane przez Radę UE. Pozwoliło to jednak przywódcom "25" na uzgodnienie tekstu ustawy zasadniczej.
Porozumienie zawarto dosłownie w ostatnim momencie. Byliśmy jedynym krajem, który w czasie sesji wieczornej zgłaszał jeszcze poprawki. Na koniec wszyscy podziękowali premierowi Irlandii Bertie Ahernowi, bez którego determinacji i talentów dyplomatycznych Europa z pewnością nie miałaby dziś konstytucji. Ostatnia faza negocjacji nie gwarantowała bowiem sukcesu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta