Z ustawą czy bez
Jak grupować zamówienia
Z ustawą czy bez
Wielu zamawiającym sen z powiek spędza obowiązek grupowania zamówień publicznych. Jeśli wynika on z przepisów, to nawet na liczne drobne prace czy dostawy trzeba organizować przetargi.
ZOFIA JÓŹWIAK
Sprawa jest ważna, bo dotyczy ustalenia wartości zamówienia. Od tego zależy, czy w ogóle zamawiający będzie musiał stosować prawo zamówień publicznych (w skrócie pzp), a jeśli tak, to jaką musi wybrać procedurę (np. negocjacje czy przetarg) i jakie obowiązki na nim spoczywają (np. dotyczące ogłoszeń, powoływania komisji przetargowych itp.).
Kluczem do rozwiązania tego problemu jest interpretacja określenia "zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo". Urząd Zamówień Publicznych przygotował właśnie interpretację dotyczącą grupowania zamówień.
DWIE MOŻLIWOŚCI
Wartości zamówienia na dostawy oraz usługi powtarzające się okresowo ustala się inaczej niż przy zwykłych zamówieniach. Określa to art. 34 pzp. Przepisy dają zamawiającemu dwie możliwości:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta