Rozliczamy pracę ponad wymiar
Rozliczamy pracę ponad wymiar
Przedstawiamy drugą część relacji z dyżuru. Nasz ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo ustalać pracę w godzinach nadliczbowych i jak ją rozliczać zgodnie z kodeksem pracy.
PROF. KRZYSZTOF RĄCZKA z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny "Personel od A do Z - Prawo Pracy"
- Część pierwsza
Nadgodziny w służbie cywilnej
Jestem urzędnikiem ministerstwa. Mam problem z interpretacją przepisów dotyczących urzędników, czyli art. 92 ustawy o służbie cywilnej. W moim resorcie przyjęto, że dla grup urzędników przy pracy ponadwymiarowej stosuje się inne zasady niż dla pracowników służby cywilnej. Czy to jest prawidłowe?
Problematykę czasu pracy członków korpusu służby cywilnej reguluje art. 92 ustawy z 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (DzU z 1999 r. nr 49, poz. 483). Zgodnie z jego ust. 4, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej może być zobowiązany do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy. W myśl art. 92 ust. 5 pracownikowi służby cywilnej w zamian za taką pracę przysługuje czas wolny od pracy w tym samym wymiarze, urzędnikowi służby cywilnej - stosownie do ust. 6 - za pracę ponadnormatywną przypadającą na porę nocną przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze, z kolei za pracę ponadnormatywną
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta