Pieniądze za rozstanie - opodatkować czy oskładkować (cz. II)
Temat tygodnia
Pieniądze za rozstanie - opodatkować czy oskładkować (cz. II)
ANNA TELEC, Sędzia pracy
MARIA BRZEZIŃSKA, Specjalistka z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS
PRZEMYSŁAW WOJTASIK, Doradca podatkowy
Część pierwsza
Rozstania pracodawcy z pracownikiem nie zawsze przebiegają w pokojowej atmosferze, często finał znajdują w sądzie. W grę wchodzą wówczas nie tylko wzajemne żale, ale i rozliczenia finansowe: odprawy, odszkodowania, rekompensaty czy zaległe wynagrodzenia. W tabelce przedstawiamy zasady opodatkowania i oskładkowania tych świadczeń wypłaconych przez pracodawcę dobrowolnie lub zasądzonych przez sąd. Obok eksperci odpowiadają na pytania czytelników dotyczące tej kwestii.
rys. zalibarek KIEDY I JAKIE ROSZCZENIA
- Jestem specjalistką kadrową w spółce handlowej. W czerwcu br. kobieta zatrudniona u nas na czas nieokreślony od lutego 2000 r. na stanowisku handlowca złożyła 3-miesięczne wypowiedzenie. Jednocześnie wystąpiła z propozycją jego skrócenia, na co szef nie chce się zgodzić. Wiem, że obecnie szuka ona etatu w szkole jako nauczycielka. Ostatnio powiedziała, że jeśli coś znajdzie podczas biegu wypowiedzenia, to porzuci pracę u nas. Co jej wówczas grozi ze strony pracodawcy oprócz odpowiedniej notatki w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta