Odprawa dla odwołanego wójta
Jak zmienić ustawę o samorządzie
Odprawa dla odwołanego wójta
Władysław Obara
Ostatni (ze stycznia br. ) poselski projekt ustawy o samorządzie terytorialnym ma -- zdaniem jego autorów -- m. in. wyeliminować pewne niejasności powodujące zgrzyty w funkcjonowaniu gmin. Z uzasadnienia wynika, że nowelizacj wzmocni wewnętrzny system funkcjonowania organów samorządowych w gminach przy równoczesnym zachowaniu podstawowych konstrukcji prawnych samorządu terytorialnego. Projektodawcy są jednak niekonsekwentni.
W art. 15 ust. 1 ustawy osamorządzie terytorialnym stwierdza się, że organem stanowiącym jest rada gminy i do jej wyłącznej właściwości należy wybór i odwołanie organu wykonawczego, jakim jest zarząd (art. 18 ust. 1 pkt 2 iart. 16 ust. 1) . Nowelizacja --zamiast bardziej przejrzystego i spójnego unormowania odwołania przewodniczącego (szefa) zarządu (prezydenta, burmistrza lub wójta) -- nie tylko rozszerza zasadę szczególnego trybu (głosowanie większością 2/ 3 głosów ustawowego składu rady) , ale wprowadza w art. 18 aust. 5 enigmatyczny zapis: "Odwołanie wójta lub burmistrza jest równoznaczne z odwołaniem pozostałych członków zarządu". W dotychczasowym unormowaniu w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta