Raport o przestępczości w państwach basenu Morza Bałtyckiego
Raport o przestępczości w państwach basenu Morza Bałtyckiego
Anna Marszałek
Produkcja i obrót narkotykami, pranie brudnych pieniędzy, obrót bronią i materiałami rozszczepialnymi, fałszowanie pieniędzy, obrót kradzionymi samochodami, przemyt papierosów i alkoholu -- to problemy wspólne dla wszystkich lub większości z krajów basenu Morza Bałtyckiego. Tymi najpoważniejszymi przestępstwami zajmują się na ogół zorganizowane grupy przestępcze, często międzynarodowe. Na konferencję państw bałtyckich, jaka niedawno odbyła się w Warszawie, zorganizowaną przez MSW, polska grupa robocza przygotowała raport o zagrożeniu przestępczością zorganizowaną wtym regionie.
W Rosji w 1993 r. wykryto 5691 zorganizowanych grup przestępczych (wzrost o 31 proc. ). Tamtejsza milicja rozpoznała 36 tys. liderów kierujących takimi gangami. Ponad 2 tys. grup jest uzbrojonych. Prowadzą między sobą walki o strefy wpływów. Ok. 300 z nich ma powiązania międzynarodowe, a 1011 międzyregionalne. Zorganizowane grupy przestępcze, opierając się na skorumpowanych związkach wśród urzędników państwowych i samorządowych, zabiegają o wpływy w sferach gospodarczych i politycznych kraju.
Na Białorusi tylko przez 6 miesięcy 1994 r. ujawniono 21 zorganizowanych grup przestępczych.
Według danych wywiadu kryminalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta