Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głos wołającego na puszczy

05 kwietnia 1995 | Prawo | JT

Niewydolność egzekucji sądowej w oczach komornika

Głos wołającego na puszczy

Jan Treder

W "Rzeczpospolitej" z 10 lutego 1995 r. ukazał się artykuł Włodzimierza Kubali "Niewydolność egzekucji sądowej". Swymi rozważaniami autor obejmuje nie tylko samą egzekucję, ale wskazuje przede wszystkim na przyczyny jej niewydolności tkwiące we wcześniejszych etapach -- w postępowaniu sądowym, a także jeszcze w fazie zawierania umów. Uwagi te są bardzo celne. Mało miejsca poświęca natomiast autor rozwiązaniu tytułowego problemu. Wskazuje w zasadzie dwa wyjścia -- prywatyzację kancelarii komorniczych oraz zwiększenie sądowego nadzoru nad postępowaniem egzekucyjnym. Chciałbym więc poświęcić kilka słów właśnie reformie postępowania egzekucyjnego.

Najpierw jeszcze jedna uwaga na marginesie publikacji Włodzimierza Kubali. Mianowicie, wskazując przyczyny niskiej skuteczności postępowania egzekucyjnego, nie wspomniał o ogólnym, do niedawna, braku znajomości zasad, jakimi kieruje się egzekucja. Wiedza oprocedurze cywilnej w zakresie egzekucji była niewielka nawet wśród prawników. Wszyscy, łącznie z komornikami i sędziami, radcami i adwokatami, musieliśmy się uczyć jej zasad od nowa. Na rynku wydawnictw prawniczych brakowało literatury na ten temat. Podstawowy dla tej dziedziny prawa podręcznik,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 447

Spis treści
Zamów abonament