Klęska niepłodności
Klęska niepłodności
Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy dzieci na całym świecie urodziło się dzięki najnowszym metodom sztucznej prokreacji. Jedynie w klinice w Białymstoku od 1987 r. przyszło na świat ponad 500 noworodków, a liczba zabiegów rośnie z roku na rok. Kilka tysięcy dzieci przyszło na świat po zastosowaniu techniki zamrażania embrionów. W przyszłości -- przewidują specjaliści -- będzie ona wykorzystywana jeszcze częściej.
Pierwsze dziecko "z probówki" urodziło się przed 17 laty, w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu zwiększa się nie tylko liczba zabiegów sztucznego zapłodnienia, ale i technika ich wykonywania. Lekarze o swych sukcesach w tej dziedzinie informują niemal każdego roku. Potomstwa doczekała się już 63-letnia Włoszka, której jedyny syn zginął w wypadku. Nie mogła się ztym pogodzić. Zapragnęła kolejnego dziecka. Niektóre kobiety wynajmują się jako tzw. zastępcze matki. Do ich macicy wszczepiane są zapłodnione komórki jajowe innej kobiety, której np. z powodu raka ginekolodzy wycięli narządy rodne.
Wspomaganie rozrodu
W tym roku nowojorski lekarz pobrał nasienie mężczyzny w kilka godzin po jego zgonie, by wdowa po nim mogła doczekać się upragnionego potomstwa (byli zaledwie 2 lata małżeństwem) . Dr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta