Między pracodawcą a pracownikiem
Odpowiedzi na listy
Między pracodawcą a pracownikiem
Elżbieta Szemplińska
Prezes zarządu spółki akcyjnej złożył z dwutygodniowym wyprzedzeniem rezygnację ze stanowiska. Rada nadzorcza przyjęła tę rezygnację i rozwiązała umowę o pracę w trybie porozumienia stron -- z dniem wskazanym przez zainteresowanego. Czy postępowanie rady było prawidłowe?
Każda umowa opracę może być rozwiązana w drodze porozumienia stron. Wniosek z rezygnacją ze stanowiska złożony przez członka zarządu spółki jest propozycją rozwiązania stosunku pracy w tym trybie, a ściślej -- ofertą złożoną zakładowi pracy. Ten może z niej skorzystać, chociaż nie musi. Jeżeli ją przyjął i rozwiązał umowę o pracę w tym trybie w proponowanym terminie -- to działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czy należy się odprawa zwolnionemu z pracy z powodu zmian organizacyjnych?
Przepisy ustawy z 28 grudnia 1989 r. o tzw. zwolnieniach grupowych (Dz. U. z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm. ) stosuje się w razie zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn w niej wskazanych. Jeżeli zatem w zakładzie następują zmiany organizacyjne, które nie powodują zmniejszenia zatrudnienia -- to nie stosuje się ustawy i nie ma podstaw do wypłaty odprawy. Gdy w związku ze zmianami organizacyjnymi nie powodującymi zmniejszenia zatrudnienia pracownikom wypowiada się warunki pracy i płacy, to w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta