Włoska Polonia szuka jedności
Włoska Polonia szuka jedności
Po drugiej wojnie światowej we Włoszech osiedliła się spora grupa żołnierzy jednostek Polskich Sił Zbrojnych, która walczyła na tym froncie. Niektórzy z nich ukończyli tutaj studia wyższe, inni wykorzystywali umiejętności zawodowe uzyskane jeszcze przed 1939 r. Zdobywali pozycję społeczną. Wspomnienia sowieckich łagrów skłaniały ich do rezerwy w stosunku do komunizmu i Polski Ludowej. Tworzyli niepodległościowy odłam tutejszego wychodźstwa. Wśród organizacji wymienić trzeba przede wszystkim Stowarzyszenie Polskich Kombatantów.
Weterani i panie domu
Druga fala powojennej emigracji zaczęła się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ułatwienia w kontaktach między Polakami i Włochami sprawiły, że niektóre z nich mogły nabrać charakteru trwałego. Częściej Włosi brali sobie Polki za żony, chociaż zdarzały się także przypadki odwrotne. Panie w tych mieszanych małżeństwach nie chciały zrywać więzów z rodzinami i krajem. W naturalny sposób nawiązywały łączność z ambasadą przy via Rubens w Rzymie. Ta zaś realizowała "politykę polonijną PRL". Polegała ona nie tyle na pozyskiwaniu wychodźstwa, ile na czujnej obserwacji i próbach kontroli środowisk emigracyjnych. Patronowała temu -- jak powszechnie wiadomo -- Służba Bezpieczeństwa posiadająca swoich etatowych pracowników w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta