Zagrożenie wyraźnie maleje
Zagrożenie wyraźnie maleje
Rozmowa z prof. Maciejem Nowickim, wiceprzewodniczącym Komisji Światowej ds. Trwałego Rozwoju przy ONZ
Za kilka dni rozpocznie się III posiedzenie Komisji Trwałego Rozwoju ONZ w Nowym Jorku. Komisja została powołana po Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. Do tej pory odbyły się dwie sesje ministerialne. Czy nowa agenda zapewni światu bezpieczeństwo ekologiczne?
Jest to komisja o ogromnym znaczeniu w ONZ, ponieważ ma ona koordynować zarówno wysiłki wszystkich państw świata we wdrażaniu ekorozwoju, czyli rozwoju gospodarczego zgodnego z wymogami ochrony środowiska, jak i wszystkich agend ONZ. Ma być ciałem koordynacyjnym dla UNEP, UNDP, FAO, WHO i innych wyspecjalizowanych organizacji, które razem mają tworzyć podstawy zrównoważonego rozwoju cywilizacji ludzkiej. Jej znaczenie będzie szybko rosło, jestem o tym przekonany. Nazywam ją komisją XXI wieku.
Komisja ta powstała, by kontrolować realizację wskazań Agendy 21 -- podstawowego dokumentu przyjętego w Rio -- zarówno w skali globalnej jak i w poszczególnych krajach. Jak z punktu widzenia eksperta Narodów Zjednoczonych ocenia pan ten dokument?
Agenda 21 to najważniejszy dokument dla ludzkości na następne dziesięciolecia. Są to wytyczne, jak ma wyglądać dalszy rozwój cywilizacji ludzkiej w całym XXI wieku. Ten obszerny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta