Drewniane piękno
- Kościoły drewniane wpisane na listę UNESCO
- Trasy Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce
Późnogotycki kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej
FOT. ŁUKASZ TRZCIŃSKI
- Do realizacji pomysłu stworzenia w naszym regionie jednolitego turystycznego Szlaku Architektury Drewnianej przystąpiliśmy przed trzema laty. Pomogli nam historycy sztuki i działacze PTTK - wyjaśnia Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Wspólnie postanowili, że koniecznie trzeba pokazać i zareklamować turystom setki pięknych i wartościowych obiektów drewnianych, jakie zachowały się w miasteczkach i wioskach regionu. Z wyjątkiem tych najcenniejszych, nie były dotychczas specjalnie eksponowane, czasem zapomniane. Ujęcie ich w jednolity ciąg zabytków sięgających metryką aż XV wieku stworzyło dla zwiedzających zupełnie nową jakość.
Najpierw trzeba było zrobić dokładny spis najcenniejszych obiektów drewnianych rozrzuconych po Małopolsce, ułożyć trasy. Potem wymyślono specjalne logo szlaku oraz jednolity sposób jego oznaczania. Następnie przyszła faza montowania estetycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta