Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo humanitarne przyda się każdemu prawnikowi

16 lipca 2004 | Prawo | PR

Rozmowa z Theodorem Meronem, prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii

Prawo humanitarne przyda się każdemu prawnikowi

Szefuje pan instytucji sądzącej zbrodniarzy wojennych z byłej Jugosławii, ale z siedzibą w Hadze, czyli daleko od Bałkanów. W wielu innych wypadkach osądzaniem takich zbrodni zajmują się sądy w krajach, w których je popełniono. Jaki model jest właściwszy?

THEODOR MERON: Tu chodzi nie tyle o to, co jest bardziej właściwe, ile o to, co jest w ogóle możliwe. Przyszłość sprawiedliwości międzynarodowej jest w sądach krajowych. Najlepiej by było, gdyby oskarżeni o zbrodnie wojenne byli sądzeni w pobliżu swoich rodaków oraz ofiar i świadków. Są jednak sytuacje, w których tego się nie da osiągnąć. Proszę pamiętać, że nasz Trybunał ustanowiono w 1993 roku, gdy na terenie byłej Jugosławii trwała jeszcze wojna. Nie było zatem innego sposobu, by przeprowadzić procesy przy międzynarodowych gwarancjach i zachowując środki bezpieczeństwa dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3279

Spis treści
Zamów abonament