Transgeniczna apteka
Transgeniczna apteka
KRZYSZTOF KOWALSKI
Genetycznie zmodyfikowane rośliny posłużą do produkcji leków. Najpierw powstaną specyfiki chroniące przed zakażeniem wirusem HIV, wścieklizną i gruźlicą. Rośliny mają być uprawiane w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, odizolowanych od tradycyjnych upraw.
Program uzyskiwania leków z transgenicznych roślin koordynuje konsorcjum Pharma-Planta. Kraje Unii Europejskiej traktują to przedsięwzięcie bardzo poważnie, przeznaczono na nie 12 milionów euro. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, testy kliniczne na ludziach rozpoczną się jeszcze przed końcem 2008 roku. Prace te będą podjęte w ramach 6. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej.
Geny zwierzęce w pewnych warunkach mogą funkcjonować w komórkach roślinnych, wytwarzając zwierzęce (lub ludzkie) białka. Podejmowane są próby uzyskania w ten sposób na przykład hemoglobiny w tytoniu. Prowadzone są prace zmierzające do uzyskania roślin transgenicznych wytwarzających białka (antygeny) drobnoustrojów chorobotwórczych - mogłyby one być wykorzystane jako jadalne szczepionki przeciw cholerze czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta