Nielegalna kontrola
- Patrz inne artykuły z tego cyklu
Nielegalna kontrola
Nie do zaakceptowania jest, by organ kontrolny drugiej instancji narzucał inspektorowi sposób rozstrzygnięcia sprawy, bo pozbawia go w ten sposób samodzielności, także w ocenie dowodów.
W wyroku z 7 lutego 2003 r. (sygn. I SA/Gd 443/00) Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił dwie istotne procesowe kwestie: wskazał na skutki zamieszczenia w uzasadnieniu decyzji organu drugiej instancji gotowego rozstrzygnięcia w sprawie zamiast wskazówek, jakie okoliczności powinny zostać wyjaśnione podczas ponownego rozpatrywania sprawy, oraz jednoznacznie potwierdził, iż bez ważnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli jest ona nielegalna, a materiały zgromadzone w jej trakcie nie mają mocy dowodowej.
Stan faktyczny
Od lutego do kwietnia 1999 r. inspektor kontroli skarbowej, działając na podstawie upoważnienia ważnego do końca kwietnia 1999 r., przeprowadził u podatnika kontrolę rozliczeń VAT i wydał niekorzystną dla niego decyzję.
Podatnik odwołał się od niej, a izba skarbowa (izba) - ze względu na nieważność decyzji spowodowaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta