Galerie, muzea
- 63 dni w obiektywie
- Nowości
63 dni w obiektywie
(c) ARCHIWUM
Gdyby nie oni, coraz trudniej byłoby wyobrazić sobie dramat, jaki przeżywała stolica i jej mieszkańcy 60 lat temu. Wystawa w Starej Galerii ZPAF "63 dni Warszawy 1944 roku" (do 7 września) to dokument z tamtych czasów, a zarazem hołd złożony odważnym fotografom.
- Chciałem przede wszystkim przywołać dramat zwykłych ludzi, cywilów - powiedział Mariusz Wideryński, kurator pokazu. - Ale są też momenty najważniejsze dla powstańców: wymarsz, sceny walk i kapitulacja. Zamykają pokaz dwa ujęcia pokazujące Warszawę kilka tygodni po zakończeniu walk: ulica Nowolipki, z której pozostał tylko kościół, i zamieniony w kamienną pustynię Rynek Starego Miasta. Czy młodzi ludzie są w stanie w to uwierzyć?
70 prac Stefana Bałuka, Tadeusza Bukowskiego, Sylwestra Brauna i Eugeniusza Hanemana (wszyscy byli powstańcami) ułożono chronologicznie. Czarno-białe fotografie - niektóre wielokrotnie publikowane, inne prezentowane pierwszy raz - powiększono do formatu plakatów, co sprawia, że tym silniej działają na wyobraźnię. Wzruszająca jest kilkuletnia dziewczynka modląca się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta