Wolimy radzić, niż karać
06 sierpnia 2004 | Prawo | MB
Rozmowa z
Anną Hintz, głównym inspektorem pracy
Wolimy radzić, niż karać
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY ALARMUJE
- Podobnie jak w 2002 r., w roku ubiegłym do PIP napłynęło ponad 32 tys. skarg pracowniczych. Zasadnych było 80 proc. Prawie połowa z nich dotyczyła wypłaty wynagrodzeń i innych należności ze stosunku pracy. Natomiast w ponad połowie kontrolowanych zakładów nie udzielano pracownikom urlopów, a w co piątym naruszano limity pracy w godzinach nadliczbowych.
- Narasta zjawisko unikania prawnego nawiązywania stosunku pracy. Umowy o pracę są coraz częściej zastępowane przez samozatrudnienie, pozyskiwanie współpracowników prowadzących działalność gospodarczą, kontrakty menedżerskie, outsourcing. PIP w 2003 r. uzyskała potwierdzenie na piśmie istnienia stosunku pracy ok. 11 tys. osób pracujących na podstawie umowy cywilnoprawnej lub na czarno.
- W stosunku do ubiegłego roku o 6 proc. wzrosła liczba wypadków przy pracy. Szacowanie ryzyka zawodowego - obowiązek ten istnieje od 1997 r. - traktuje się jako niepotrzebną formalność.
- O nieprzestrzeganiu prawa decydują przyczyny ekonomiczne, w dalszej kolejności nieznajomość i lekceważenie ...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta