Nasz głos może być lepiej słyszalny w Europie
Nasz głos może być lepiej słyszalny w Europie
(C) AP / MINDAUGAS KULBIS Rz: Litwa odzyskała niepodległość, wstąpiła do NATO i do Unii Europejskiej, czy jest już wystarczająco bezpieczna? Jakie zagrożenia stoją obecnie przed pana krajem?
VALDAS ADAMKUS: Na to pytanie można odpowiedzieć krótko. Litwa stała się znacznie bardziej bezpieczna po przystąpieniu do NATO, ale w dzisiejszym świecie bezpieczeństwo międzynarodowe jest czymś innym niż przed 20, 30 laty. Nie ma zagrożenia ekspansją imperialistyczną w celu zaboru ziemi. Dzisiaj kwestia bezpieczeństwa ma przede wszystkim związek z globalnym terroryzmem. Prawdziwym zagrożeniem jest to, co dzieje się w Iraku, Palestynie, Izraelu. Każdego dnia może dojść do zamachu - w Polsce, w Ameryce, wszędzie. NATO, a także europejskie siły bezpieczeństwa starają się odpowiedzieć na to wyzwanie.
Czy rosyjskie plany zdominowania życia politycznego na Litwie, ujawnione tak wyraźnie w wyniku sprawy odwołanego prezydenta Rolandasa Paksasa, zostały udaremnione, czy tylko chwilowo zneutralizowane? Czy wciąż istnieje groźba, że powrócą na przykład przy okazji wyborów parlamentarnych?
Chcę kategorycznie powiedzieć, że ten okres nie wróci. Zapłaciliśmy wysoką cenę za obronę naszej państwowości. Uważam, że do tego zagrożenia doprowadziły procesy społeczne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta