Szkoła wyrównująca szanse
Szkoła wyrównująca szanse
Z polską szkołą jest tak, jak z Polską, jak z nami wszystkimi tworzącymi polskie społeczeństwo. Wszyscy jesteśmy "obolali" i zmęczeni transformacją, napotykamy ciągle nowe problemy, jesteśmy zanurzeni w wolności, ale odbieramy ją często jako zagrożenie, a realizujemy jako anarchię.
Rzeczywistość wydaje się nam coraz bardziej nieprzejrzysta. W plątaninie dróg i ścieżek brakuje drogowskazów i znaków wyznaczających kierunek wędrówek. Zdezorientowani i nieufni z trudem zauważamy, że jednak dokonuje się w Polsce rzeczywisty rozwój cywilizacyjny, trwa - dla jednych za szybka, dla innych za wolna - modernizacja. Świadczą o tym wszelkie wskaźniki, jak średni dochód na mieszkańca, przeciętna długość życia, wyposażenie mieszkań, liczba samochodów czy komputerów itd. Świadczy także o tym wzrost skolaryzacji.
A jednak trudno w to uwierzyć. Myślę, że na ten rozziew między rzeczywiście dokonującą się modernizacją Polski a naszymi opiniami na ten temat wpływa, poza "zmęczeniem transformacyjnym", stałym niepokojem o przyszłość, brakiem wizji tej przyszłości, wiszącą nad wieloma z nas zmorą bezrobocia, także to, że modernizacja realizuje się tak nierówno. Że w ogóle w Polsce staje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta