Europejskie dylematy
Europejskie dylematy
Strategia lizbońska to dla krajów europejskich wielkie zadanie i wielkie wyzwanie. Kiedy w 2000 roku jej twórcy stawiali sobie za cel uczynienie z gospodarki europejskiej najbardziej konkurencyjnej, innowacyjnej na świecie, tworzyło to dynamiczną perspektywę rozwojową. Dzisiaj wszyscy z niepokojem patrzą nie tylko na cele, ale i na wskaźniki strategii - czy są możliwe do osiągnięcia? W ubiegłym roku sukces odniósł zespół Wima Koka, który przygotował raport o rynku pracy w Europie i potrzebie nowego podejścia do problematyki zatrudnienia. Kilka tygodni temu Komisja Europejska powołała grupę wysokiego szczebla - również pod kierunkiem Wima Koka - stawiając przed nią trudne i ważne zadanie. Na listopadowym szczycie UE ma zaprezentować raport o stanie realizacji celów strategii lizbońskiej. Z Polski w pracach tej grupy uczestniczy prof. Dariusz Rosati.
Jej zadaniem jest nie tylko ocena realizacji poszczególnych wskaźników, ale przede wszystkim - sprawdzenie, jakie jest nastawienie do osiągania zadań wskazanych w Lizbonie. W europejskich dyskusjach na ważne tematy gospodarcze i społeczne widać znaczącą zmianę. W wielu dokumentach i stanowiskach częściej podkreśla się wagę budowania społecznej spójności (co zawsze znajdowało się na orbicie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta