Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze tyłem do kolegi

11 sierpnia 2004 | Dobra firma | LB

BHP

Jak urządzić komputerowe stanowisko pracy

Nie zawsze tyłem do kolegi

  • Ile przerwy od pracy przy komputerze
Prawie każde biurowe stanowisko pracy jest teraz wyposażone w monitor ekranowy, będący jednym z tzw. peryferyjnych elementów jednostki centralnej komputera. Zorganizowanie takiego stanowiska wcale nie jest proste.

LESZEK BUJNICKI

Dość szczegółowo zasady jego urządzenia reguluje bowiem rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU z 1998 r. nr 148, poz. 973).

NIE ZA BLISKO MONITORA

Z uwagi na szkodliwe oddziaływanie odległość między sąsiednimi monitorami powinna wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora co najmniej 0,8 m. W biurach komputerowe stanowiska pracy aranżuje się często w ten sposób, że monitory ustawia się do siebie tyłem, przez co prawie przylegają. Przy monitorach standardowej budowy nie będzie to zwykle sprzeczne z normami. Uwzględniając bowiem odległość ciała pracownika od monitora, przy którym pracuje, jak też gabaryty samych monitorów, to odstęp od zatrudnionego do przeciwległego monitora wynosi zwykle około 1 m. Czasami jednak może dojść do naruszenia przepisów, jeżeli tyłem do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3301

Spis treści
Zamów abonament