Skarby pod piaskiem
Skarby pod piaskiem
Ogromne kamienne twierdze odkryli Polacy w Sueigi w Sudanie, wzniesiono je w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na pozostałości osad sprzed 2500 - 1500 lat natrafiono na wyspach nilowych - tam, gdzie nikt się ich nie spodziewał.
Okazało się, że Nubia nie była peryferią świata i tętniła życiem, stanowiła kulturowe i gospodarcze zaplecze starożytnego Egiptu, a później - cywilizacji chrześcijańskiej.
Intensywną działalność archeologów w Sudanie wymusiła polityka i gospodarka: na Nilu, przy IV katarakcie, powstaje zapora, elektrownia i sztuczne jezioro (drugie na tej rzece, pierwsze to Jezioro Nasera w Egipcie przy I katarakcie). Prace już ruszyły, zaporę wznoszą specjaliści chińscy. Harmonogram budowy został przyspieszony i dlatego archeologom pozostały praktycznie tylko trzy lata na poszukiwania i wykopaliska. Po 2007 roku spiętrzona woda wypełni dolinę rzeki na długości 170 km, pokryje wyspy. Problemom tym poświęcona była międzynarodowa konferencja w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku: "Archeologia IV katarakty Nilu".
Niespodzianka
W międzynarodowej akcji ratowniczej przy IV katarakcie bierze udział 19 zespołów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta