Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarby pod piaskiem

11 sierpnia 2004 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Archeologiczne badania ratownicze w dolinie Nilu w Sudanie

Skarby pod piaskiem

Ogromne kamienne twierdze odkryli Polacy w Sueigi w Sudanie, wzniesiono je w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na pozostałości osad sprzed 2500 - 1500 lat natrafiono na wyspach nilowych - tam, gdzie nikt się ich nie spodziewał.

Okazało się, że Nubia nie była peryferią świata i tętniła życiem, stanowiła kulturowe i gospodarcze zaplecze starożytnego Egiptu, a później - cywilizacji chrześcijańskiej.

Intensywną działalność archeologów w Sudanie wymusiła polityka i gospodarka: na Nilu, przy IV katarakcie, powstaje zapora, elektrownia i sztuczne jezioro (drugie na tej rzece, pierwsze to Jezioro Nasera w Egipcie przy I katarakcie). Prace już ruszyły, zaporę wznoszą specjaliści chińscy. Harmonogram budowy został przyspieszony i dlatego archeologom pozostały praktycznie tylko trzy lata na poszukiwania i wykopaliska. Po 2007 roku spiętrzona woda wypełni dolinę rzeki na długości 170 km, pokryje wyspy. Problemom tym poświęcona była międzynarodowa konferencja w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku: "Archeologia IV katarakty Nilu".

Niespodzianka

W międzynarodowej akcji ratowniczej przy IV katarakcie bierze udział 19 zespołów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3301

Spis treści
Zamów abonament