Nie wszyscy pod parasolem
Nie wszyscy pod parasolem
Nasz ekspert odpowiadał na pytania czytelników zadane drogą internetową, na temat zwolnień grupowych z przyczyn niedotyczących pracowników.
Prof. dr hab. Krzysztof Wojciech Baran Katedra Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
NALEŻY SIĘ ODPRAWA...
- W przeszłości byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w dużej firmie budowlanej przez 17 miesięcy. Stosunek pracy ustał za porozumieniem stron. Następnie przez 4 lata pracowałem jako mianowany urzędnik samorządowy. Po zakończeniu 4-letniej kadencji zostałem ponownie zatrudniony w tej firmie budowlanej na umowę na czas nieokreślony. Po roku otrzymałem wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych. Pracodawca wypłacił mi odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Czy postąpił zgodnie z prawem?
Na podstawie przytoczonych faktów można stwierdzić, że w tej sprawie doszło do naruszenia prawa. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.; zwanej dalej ustawą o zwolnieniach grupowych - uzg) odprawa przysługuje w wysokości odpowiedniej do wszystkich okresów zatrudnienia u danego pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim trybie poprzedni stosunek pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta