Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z bosakiem na Słońce

23 sierpnia 2004 | Nauka i Technika | ŁK PK
źródło: Nieznane

Informacje dostarczone przez sondę Genesis pozwolą lepiej zrozumieć proces formowania się gwiazd i planet

Z bosakiem na Słońce

Piloci i załogi helikopterów mają już za sobą dziesięć prób akcji przechwycenia sondy Genesis - wszystkie zakończone sukcesem

(C) REUTERS / NASA

Kawałek Słońca pędzi ku Ziemi i uderzy w nią, jeśli nie zostanie przechwycony przez amerykańskie śmigłowce. Nie, to nie jest scena z nowego filmu katastroficznego. To spektakularny finał rozpoczętej przed trzema laty kosmicznej misji.

Przez ponad dwa lata amerykańska sonda Genesis zbierała w kosmosie drobiny pochodzące ze Słońca. Teraz kapsułę z cząsteczkami mają przechwycić tuż nad ziemią helikoptery.

Zebranego pyłu jest niewiele, w sumie waży tyle co kilka ziaren soli. Sonda Genesis złapała cząsteczki tzw. wiatru słonecznego. Wiatr słoneczny to strumień elektronów i jonów rozpędzonych do znacznej prędkości - w okolicach Ziemi osiąga od 300 do 400 km na sekundę - pochodzący z korony słonecznej. Słowo "strumień" jest tu bardzo na miejscu - wiatr słoneczny omywa Ziemię tak jak woda leżący w korycie rzeki kamień. To właśnie dzięki wyrzucanym ze Słońca cząsteczkom i polu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3311

Spis treści
Zamów abonament