Bezrobocie hamuje inflację
Bezrobocie hamuje inflację
Szybkiemu ostatnio wzrostowi inflacji towarzyszą obawy, iż jej nasileniu mogą sprzyjać ewentualne podwyżki płac. Taki obrót wydarzeń jest wprawdzie możliwy, ale mało prawdopodobny.
W ostatnich dwóch miesiącach nastąpił znaczny wzrost inflacji, która prawdopodobnie jeszcze nie osiągnęła maksymalnego poziomu. Wynika on z jednej strony z unijnego szoku cenowego (m.in. wskutek większego popytu na polską żywność i zmiany stawek VAT), z drugiej zaś - z wysokich cen paliw i surowców na rynkach światowych. Są to czynniki przejściowe, a ich oddziaływanie zaniknie w średnim terminie.
Znacznie większe ryzyko niesie natomiast ze sobą ewentualne utrwalenie wyższej inflacji za pomocą mechanizmów płacowych. Pracownicy mogą bowiem wystąpić z żądaniami wyższych płac, a pracodawcy na te postulaty odpowiedzieć. Na ile taki scenariusz jest prawdopodobny, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie są nam znane wyniki badań ankietowych, z których wynikałoby, jakie oczekiwania podwyżek formułują pracownicy i jak mogą na nie odpowiedzieć pracodawcy. Takie badanie byłoby bardzo przydatne m.in. z uwagi na ewentualne wątpliwości dotyczące polityki gospodarczej, ponieważ jednak dotychczas nikt z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta