Nie ma szans na zapłatę
Umorzenie zaległości podatkowej
Nie ma szans na zapłatę
Wzór wniosku
Co zrobić, gdy urząd skarbowy określił nam zaległy podatek, a sytuacja materialna nie pozwala na jego zapłacenie? Złożyć wniosek o umorzenie i liczyć na wyrozumiałość fiskusa. Urzędy skarbowe niechętnie jednak rezygnują z należnej daniny. Dlatego bardzo ważne są mocne argumenty podatnika. Zgodnie z art. 67 ¤ 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
WARTO WIEDZIEĆ:
- Umorzenie zaległości podatkowej może nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Urzędy skarbowe wychodzą z założenia, że ulgę mogą uzasadniać tylko sytuacje wyjątkowe, takie jak zdarzenia losowe, klęski żywiołowe. Potwierdza to część orzecznictwa sądowego. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 marca 1997 r. (sygn. akt SA/Sz 213/96): "Jedynie wyjątkowe zdarzenia zagrażające egzystencji podatnika uzasadniać mogą zastosowanie ulgi". Z kolei w wyroku z 24 kwietnia 2001 r. (sygn. akt I SA/Ka 498/00) Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił: ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta