Państwo na torach
Państwo na torach
W planowaniu układu transportowego konieczne jest uwzględnienie kierunków restrukturyzacji gospodarki oraz czynników wpływających na rozwój miast i regionów. Ponadto, żeby wdrażać skuteczny program naprawy kolei, trzeba wiedzieć, jak ten rodzaj przewozów ma być wpisany w system transportowy kraju, spójny z systemem Unii Europejskiej i krajów Europy Wschodniej. Nie jest to możliwe, jeżeli państwo nie ma całościowej polityki transportowej i nie potrafi zaplanować zrównoważonego rozwoju linii kolejowych, autostrad, dróg szybkiego ruchu, żeglugi i lotnisk w poszczególnych częściach kraju.
Przy takim stanie działania prowadzone wobec poszczególnych sektorów są niespójne. Na dalszą metę grozi to chaosem w rozwoju regionalnym kraju, zmniejszeniem tempa wzrostu gospodarczego oraz niewykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych, gdyż projekty nietworzące spójnej całości nie mogą liczyć na wsparcie UE.
Choć przy tym rola państwa w gospodarce powinna być minimalizowana, to doświadczenia innych krajów pokazują, że jego aktywny udział w funkcjonowaniu rynku kolejowego jest konieczny. Zaangażowanie państwa powinno dotyczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta