Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod cudzym szyldem

02 września 2004 | Dobra firma | KR

PODATNIK - URZĄD

Czym grozi udowodnienie procederu firmanctwa

Pod cudzym szyldem

Przestępstwo nie popłaca. Tę maksymę powinni sobie przypomnieć wszyscy, którzy łamią lub mają zamiar złamać prawo. Między innymi uprawiający proceder firmanctwa. Jeżeli organy podatkowe wykryją ich postępek, to nie tylko będą musieli zapłacić solidarnie zaległe podatki, ale zostaną ukarani na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego .

Jeśli chodzi o podatek VAT, to może się zdarzyć, że firmujący zapłaci cały należny podatek wykazany w wystawionych fakturach w podwójnej wysokości. Raz za siebie, a drugi raz solidarnie za wspólnika w uprawianym procederze.

Mianem firmanctwa określa się powszechnie prowadzenie działalności pod cudzą firmą.

Przepisy podatkowe nie posługują się tym terminem, ale przyjęło się go używać do sytuacji opisanej w art. 113 ordynacji podatkowej , gdy podatnik (firmowany) za zgodą innej osoby (firmującego), w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby.

Pomijając moralny aspekt firmanctwa, warto wyjaśnić, co grozi firmowanemu oraz firmującemu w razie udowodnienia im przez organy podatkowe firmanctwa. Aby nie komplikować, załóżmy, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3320

Spis treści
Zamów abonament