Mechaniczne zabezpieczanie
Mechaniczne zabezpieczanie
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2 lipca 2004 r. znacząco przebudowuje procedurę cywilną, w szczególności postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające. Na tym tle zupełnie niepozorne wydaje się uchylenie art. 443 k.p.c, a jednak stwarza nową sytuację prawną w sprawach o rozwód lub separację.
W artykule pod znamiennym tytułem "Paragrafy eleganckie, lecz bezduszne" ("Rz" z 29 lipca 2004 r.) prof. Teresa Liszcz, przewodnicząca Senackiej Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, wywodzi w związku z uchyleniem art. 443 k.p.c., iż czystość prawniczych konstrukcji była dla ustawodawcy ważniejsza niż interes rodziny. Stwierdza, że rezygnacja z tej normy była "szkodliwa społecznie". Czy istotnie posunięcie ustawodawcy było bezduszne?
Tradycja i przyzwyczajenia są ważne
Skomplikowana materia "zabezpieczenia" w postępowaniach rozwodowych w czasie obowiązywania k.p.c. z 1950 r. została uporządkowana przez art. 443 obecnego kodeksu. Przepis ten stanowi:
"§ 1.Sąd na żądanie jednego z małżonków lub z urzędu orzeka postanowieniem o obowiązku małżonków przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny przez czas trwania procesu oraz o sposobie roztoczenia w tym czasie pieczy nad wspólnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta