Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Swoboda ręcznie hamowana

02 września 2004 | Prawo | JD

Prawo gospodarcze Możliwości działania polskich przedsiębiorców na rynku wspólnotowym

Swoboda ręcznie hamowana

W Polsce siła robocza jest o wiele tańsza niż w większości krajów Unii, a to może znacznie podnieść konkurencyjność polskich usługodawców na europejskim rynku. Nie należy się więc dziwić, że państwa członkowskie próbują się przed tym bronić.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwiło polskim przedsiębiorcom świadczenie usług w innych państwach Unii na takich samych warunkach jak ich obywatele. Usługą może być w zasadzie każdy rodzaj działalności, a więc np. przemysłowa, handlowa czy wykonywanie wolnych zawodów. Zgodnie z klasyfikacją prawa europejskiego nie zalicza się jednak do nich usług bankowych i ubezpieczeniowych oraz transportowych, które są objęte odmienną regulacją.

Prawa przysługujące usługodawcom

Istotny jest element transgraniczny, bo świadczący usługi ma swoją siedzibę w jednym państwie członkowskim, w drugim zaś podejmuje działalność. Niekoniecznie wiąże się to jednak z przekroczeniem granicy przez usługodawcę lub usługobiorcę, gdyż może ją przekroczyć sama usługa, np. projekt czy analiza wysłana pocztą.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3320

Spis treści
Zamów abonament