Dawny rejs po Odrze
Dawny rejs po Odrze
Aż 26 spośród 48 koncertów Wratislavia Cantans odbędzie się w tym roku poza Wrocławiem. Festiwal, który przez 33 lata był imprezą wrocławską, przekształcił się w wydarzenie obejmujące cały Dolny Śląsk. Zmiana nastąpiła po 1998 roku, kiedy imprezę podporządkowano władzom samorządowym województwa. Te zaś najchętniej dają pieniądze na te przedsięwzięcia we Wrocławiu, z których skorzystać może też region. Wyjście festiwalu poza miasto ma jednak inne konsekwencje - finansowe, ale i socjologiczne.
Miasta i miasteczka współfinansują koncerty, odbywające się na ich terenie. Koncerty festiwalowe są ważną pozycją w kalendarzu lokalnych imprez kulturalnych, nierzadko to zresztą jedyna możliwość żywego kontaktu z muzyką klasyczną. Imprezy mają wysoką frekwencję i cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Podobnie jak we Wrocławiu odbywają się najczęściej w zabytkowych budowlach sakralnych i świeckich. Przede wszystkim w kościołach, ale także w ratuszu (Głogów), w zamkach (Brzeg, Kliczków) czy salach teatralnych (Szczawno Zdrój).
Pierwszy był Brzeg
Jako pierwszy koncerty Wratislavia Cantans przyjął Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Opolskim.
- Dyrektor festiwalu Tadeusz Strugała wymyślił pod koniec lat 80. turniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta